Od szyldu po wystrój wnętrza. Perfekcyjny salon kosmetyczny a komunikacja wizualna

Redakcja 29 czerwca 2016 0
Od szyldu po wystrój wnętrza. Perfekcyjny salon kosmetyczny a komunikacja wizualna

Jak nas widzą, tak nas piszą. Brzmi znajomo, prawda? To maksyma dobrze znana w branży beauty, ale także już na samym starcie wchodzenia w jakikolwiek biznes. Nie ulega wątpliwości, że nasz strój, makijaż czy sposób poruszania, decydują o tym, jak jesteśmy postrzegani. Podobnie jest z marką, którą tworzymy. Ubieramy ją w preferowany przez nas strój, nadajemy jej odpowiedni wygląd i charakter. Ważne zatem, aby naszemu salonowi, jego wystrojowi, podejściu personelu do klientów, sposobie informowania o nim poświęcić równie dużo zaangażowania i czasu, co wyborowi np. własnego stroju na ważne spotkanie.

 

Żaneta Stanisławska

właściciel ogólnopolskiej sieci Szkół Broadway Beauty International Group, trener z zakresu microbladingu, makijażu permanentnego i mikropigmentacji medycznej, wykładowca akademicki, organizator i juror Mistrzostw Makijażu Permanentnego, założycielka pierwszej rocznej Szkoły MP Broadway Beauty College, redaktor naczelny i twórca magazynu o makijażu permanentnym i mikropigmentacji medycznej FOREVER. Właściciel marki kosmetyków profesjonalnych Nano Medic. Zajmuje się „rewolucjami w gabinetach kosmetycznych”, oferując konsultacje biznesowo-marketingowe

 

Czytaj całość: Kosmetologia Estetyczna, 3, 2016, 286

Napisz komentarz »

Zasubskrybuj nasz newsletter!

free newsletter templates powered by FreshMail
 

free newsletter templates powered by FreshMail
 

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zamknij