Fotodermatozy – ,,uczulenia na słońce”

Redakcja 14 września 2015 0
Fotodermatozy – ,,uczulenia na słońce”

Słońce jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poprawia samopoczucie, syntezuje witaminę D, pobudza wydzielanie wielu hormonów. Jednak nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. Nadmiar promieniowania może powodować wiele objawów niepożądanych. W okresach intensywnego nasłonecznienia powinniśmy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, aby zminimalizować ryzyko niepożądanych reakcji skórnych. W przeciwnym razie, już po krótkiej ekspozycji, możemy zaobserwować nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe (UV), elektromagnetyczne (widzialne) czy podczerwone (IR), nazywane fotodermatozą.

Ta zróżnicowana grupa chorób skóry powstaje na skutek nieprawidłowości genetycznych, metabolicznych, jak również pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak: leki, kosmetyki, soki roślinne (reakcje fototoksyczne, fotoalergiczne).

Fotodermatozy najczęściej występują w okolicach twarzy, szyi, dekoltu, przedramion i dłoni.

mgr Natalia Galas
M: +48 660 482 231
E: nataliagalas1@gmail.com

Czytaj całość: Kosmetologia Estetyczna, 4, 2015, 313

 

Napisz komentarz »

Zasubskrybuj nasz newsletter!

free newsletter templates powered by FreshMail
 

free newsletter templates powered by FreshMail
 

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zamknij